Apie save

          Aš esu radijoinžinierius ir dirbu elektronikos ir akustikos srityje nuo 1976 metų, kada baigiau Kauno Politechnikos institutą. Nuo 1976 iki 2000 metų dirbau Instituto Ultragarso laboratorijoje, kur užsiėmiau įvairių medžiagų fizikinių dydžių matavimu akustiniais metodais, gaminau akustinius matavimo prietaisus. Kartu su kolegomis esame padarę keletą išradimų šioje srityje. Nepaisant kad dirbau elektronikos srityje, mane visada domino  tikslioji mechanika ir preciziniai mechanizmai. Kaip ir kiti elektronikos srities atstovai, gaminau įvairius buitinius elektronikos prietaisus, taip pat ir patefonus. Vienas iš jų- patefonas su automatiniu plokštelių keitimo mechanizmu buvo eksponuojamas didžiausioje tuo metu TSRS vykstančioje technikos pasiekimų parodoje Maskvoje. 2007 metais nutariau daugiau laiko skirti patefonų konstravimui. Kodėl butent patefonų? Todėl kad High End klasės patefonas turi savyje elektronikos, precizinės mechanikos, dizaino elementų, kurie mane ir domina. O be to, ta veikla susijusi su muzika, kuri man labai svarbi, nes be jos klausymo dar ir pats ilgą laiką grojau saksofonu pučiamųjų orkestruose.

Apie patefonus

          Savo patefonų gamybai naudoju kokybiškas medžiagas- nerūdijantį plieną, žalvarį, bronzą, granitą, egzotines medžio rūšis. Taip pat ir šiuolaikines technologines priemones- CNC apdirbimą, plazminį dengimą ir kitas. Techninių gamybos metodų ir medžiagų pasirinkimas yra sąlygotas reikalingais pasiekti akustiniais gaminio parametrais. Didelis dėmesys skiriamas patefono dizainui, kadangi gerai grojantis aparatas turi gerai atrodyti ir papuošti vartotojo aplinką.

Bazinė konstrukcijos koncepcija

          Ant labai sunkaus stalo-pagrindo sumontuotas truputi lengvesnis korpusas, kuriame yra disko guolis ir tonarmo laikiklis. Korpusas, diskas ir tonarmas sudaro vientisą konstrukciją, kuri remiasi į stalą per sferinius amortizatorius. Atskiri šios konstrukcijos elementai sujungti ne standžiai, bet per tarpiklius, slopinančius konstrukcijos rezonansinius virpesius. Keičiant amortizatorių elastingumą galima prislopintus konstrukcijos virpesius pastumti į nepavojingą muzikiniu požiūriu dažnių diapazono sritį. Mažo galingumo, labai stabilaus sukimosi variklis arba keli varikliai sumontuoti ant stalo ir diską suka per elastingą dirželį.

          Aš negaminu patefonų serijiniu būdu. Kadangi kiekvienas patefonas gaminamas individualiai, aš galiu įvertinti naudotojo norus. Galima pasirinkti stalo medžiagą- medis ar akmuo, jeigu akmuo-juodas ar baltas granitas, diskas- iš žalvario ar aliuminio, stalas žemas ar aukštas su kojomis, tonarmas vienas ar keli, ir t.t. Aišku visi šie pakeitimai yra daromi nenusižengiant pagrindiniam tikslui- geram patefono skambėjimui, nes tai yra svarbiausia.

Patefono dalys

1. Stovas ir stalas

          Kai kurie mano patefonai turi aukštas kojas. Kadangi jie yra gana sunkūs, atkrinta rūpestis ant ko patefoną padėti, tampa patogu juo naudotis. Kojos pagamintos iš nerūdijančio plieno vamzdžių, su virpesius slopinančiu užpildu. Stalo horizontalumas reguliuojamas keičiant kojų ilgį. Ant  kojų sumontuotas 60 mm storio granito stalas, kurio matmenys maždaug 470x 470mm. Apatinė kojų dalis sujungta 20 mm storio granito plokšte. Kojos turi smailus antgalius, kurie remiasi į padukus.

2. Korpusas

         Patefono korpusas gali būti sukamo kūgio formos, pagamintas iš marmuro ir įstatytas į trikampio formos rėmą, arba granito plokštė. Trikampis rėmas pagamintas iš nerūdijančio plieno vamzdžio ir pripildytas vibracijas slopinančios medžiagos. Marmuras pasirinktas dėl akustinių ir mechaninių savybių. Granito plokštei naudojamas akmuo Matrix Anticato. Tai naturaliai susiformavęs akmuo iš sustingusios lavos, turi sluoksniuotą struktūrą, gerai slopina akustinius virpesius. Ant plokštės tipo korpuso galima montuoti du ar daugiau tonarmų.

3. Pakaba

          Korpusas remiasi į amortizatorius, per aukščio reguliavimo įtaisus. Sukiojant aukščio reguliavimo rankenėles galima pastatyti diską į  horizontalią padėtį. Amortizatoriai yra sferos formos ir slopina virpesius iš visų pusių, gali būti lengvai keičiami norint kitokio elastingumo.

4. Guolis

          Guolis yra klasikinio tipo slydimo guolis. Poliruota 9 mm ašis sukasi poliruotoje įvorėje. Skirtumas yra tas, kad ašies galas remiasi ne į šratą, kaip įprasta, bet į magnetinę pagalvę, kurią sukuria du neodymio magnetai, sumontuoti guolio korpuse. Kadangi nelieka trinties į atramą, sumažėja parazitinių triukšmų lygis. Magnetų diametras yra nedidelis, jie yra toli nuo galvutės, todėl nėra žalingos įtakos atkuriamam garsui. Guolis yra užpildytas alyva, kuri naudojama taip pat vertikalaus judesio slopinimui. 

5. Variklis

         Diską suka lėtaeigis ( 250 rpm ) vienas arba keli sinchroniniai Crouzet varikliai. Vibracijų sumažinimui, variklis yra įstatytas į masyvų 3 kg svorio laikiklį ir į nerūdijančio plieno korpusą. 

6. Diskas

          Diskas gali būti pagamintas iš žalvario, žalvario su akrilo intarpu arba iš aliuminio su akrilo intarpu. Disko diametras 320 mm, svoris apie 10 kg.